emmanuel1123583 emmanuel1123583
  • 12-12-2019
  • Mathematics
contestada

Which costs more per notebook, a 4-pack of notebooks for $3.98 or a 5-pack of notebooks for $4.99? Explain

Respuesta :

eufrocinecoffe
eufrocinecoffe eufrocinecoffe
  • 12-12-2019

Answer:

5-pack

Step-by-step explanation:

Since the 4-pack costs $0.995 per notebook and the

5-pack costs $0.998 per notebook, the 5-pack costs

more per notebook.

Answer Link

Otras preguntas

I need help with this please!
In land mammals, the pelvic girdle is the point where the leg bones attach to the rest of the skeleton. Whales also have a small pelvic girdle. What type of evi
Julie has $48 to spend at a carnival. The carnival charges $8 for admission and $5 per ride. What is the maximum number of rides Julie can go on?
150 is what percentage of 40​
Clara has driven 70,000 miles in her car. On average, she drives 26 miles every day. Write a rule that represents her miles driven m as a function of time d.
What’s the name of a ruler of a city state
Please help meeee (1/2) to the 4th power
Three machines, individually, can do a certain job in 4, 5, and 6 hours, respectively. What is the greatest part of the job that can be done in one hour by two
Which stage of mitosis does DNA condense and form chromosomes
what kind of changes in travel can be foreseen in future and its impact on the society, human beings and environment.\