ummemalik ummemalik
  • 12-12-2019
  • Mathematics
contestada

If 7 L of a solvent costs $73 per liter, then the value of the 7 L of solvent is

Respuesta :

energystarenergystar
energystarenergystar energystarenergystar
  • 12-12-2019

Answer:

$511

Step-by-step explanation:

If each liter costs $73$, then 7 liters is 7 times 73, which is $511.

Answer Link

Otras preguntas

32. Choose the property used to rewrite the expression. log2 10+ log2 4 =log2 40
Which fallacy does the following passage commit? a. Professor Fallon has asked us to purchase a coffeemaker for her office. b. But we shouldn’t do that becaus
Can Somebody please type me out an Intro For My Essay About How Phones Can Impact The World Thanks Ill Give Brainliest
Please answer this if you know the answer
After making minor changes to a team report, Jeff felt like he had done enough work on the project. When he was asked to contribute more, he got offended and qu
When Ursula decides how to price new products in her gift store, she measures the value of her product offerings against those of the other stores in her area.
From his description of the runaway slave, you can infer that Whitman — a. strongly opposed slavery b. wanted to stay neutral on the slavery issue c. felt guilt
HELP PLZ I AM DESPERATE ​
alex made 4 quarts of lemonade using 1/3 cup of sugar.which expression could be used to determine the amount of sugar needed to make 1 quart of lemonade
How do single-called and multicellular organisms differ?