taytenvinson
taytenvinson taytenvinson
  • 11-12-2019
  • Mathematics
contestada

A candy shop charges 8.99 a pound it's competitor charges 6.50 for 12 ounces which is a better deal and by how much

Respuesta :

abg101603
abg101603 abg101603
  • 12-12-2019

Answer:

It is a better deal to do the 6.50 for 12 ounces

Step-by-step explanation:

The reason is because the is 16 ounces in a pound so you would do 8.99/16 and you get .56 per ounce but is you do 6.50/12 you get .54 per ounce which is a better deal.

Hope this helped!!

Answer Link

Otras preguntas

Tavon has a gift card for $125 that lose $3for each​ 30-day period it is not used. He has another gift card for $105 that loses $2.50 for each​ 30-day period it
How many protons and neutrons does gamma radiation have? it’s for my project please
What is y in the first line if the line passing though (-1,y) and (1,0) perpendicular to the line passing (8,4) and (-1,1) ?
what is the l.c.m of 5 2 3​
What conclusion can be drawn from the graph about the demand for books? Demand decreased over the centuries. Demand grew slightly over the centuries. Demand gre
help me pleaseeeeeeeee​
Se debieron seguir los consejos de los médicos para evitar la transmisión de enfermedades que _[blank]_ contagiosas. ¿Qué opción completa correctamente la cláus
Which groups in Europe might agree with Justo and Calderon and which groups would not? WHY?
Who was the president of the United States when Thomas alva edison died?
what is the function fory = -2x + 9 X-4 -4 - 2 0 2 4 . 4 y|17 _ _ _ _​