Kaylie131191
Kaylie131191 Kaylie131191
  • 11-12-2019
  • Mathematics
contestada

Donald buys a package of 12 cans of lemonade for $3.72. What is the unit price per can?

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 11-12-2019

Divide the total cost by the number of cans:

$3.72 / 12 = $0.31 per can.

Answer Link
Аноним Аноним
  • 11-12-2019

Answer:

0.31

Step-by-step explanation:

Plz brainliest,Hope I could Help

Answer Link

Otras preguntas

95=-4+33x (Work Please.)
Please Answer Correctly Thank you!
The Aztecs adopted which aspect of Maya civilization?
which expressions can be used to find m<ABC​
Which statement explains why some of the Framers did not think a bill of rights was needed in the Constitution? A They believed a system of checks and balances
who no this i need help i need to pass to the next grade
Why should chemicals be banned?
write a fraction greater than 1 for 5 using 5 as the denominator .​
Sam is trying to determine which cell phone and service plan to buy for his mother. The first phone costs $100 and $55 per month for unlimited usage. The second
Implicit communication rules are never taught or verbalized, yet people seem to know and follow them anyway. How do you think we learn implicit rules?