Nedcar Nedcar
  • 11-12-2019
  • Mathematics
contestada

Jeff paid $38 for 9 1/2 yards of lumber what was the price for one a yard

Respuesta :

wonderfulSophiaGrace wonderfulSophiaGrace
  • 11-12-2019
$4 per yard
38 divided by 9.5
Answer Link
chipp05
chipp05 chipp05
  • 11-12-2019

Answer:

$4 for 1 yard of lumber

Step-by-step explanation:

To answer this question, all you have to do is divide:

$38 / 9.5 yards = 4

So, it is $4 for 1 yard of lumber

hope this helps :)

Answer Link

Otras preguntas

Explain what is meant by the sub-heading, "The Native Americans had a mighty culture when the English arrived 400 years ago. Soon after, there was conflict." ​
100 POINTS HOW MANY ANAPHASE, TELOPHASE, METAPHASE, PROPHASE, INTERPHASE CELLS ARE THERE
1. Is the game fair? We are flipping a coin twice. The first player wins if we get 2 tails, and the second player wins if we get 1 head and 1 tail. 2. Is the ga
What is the simple interest on #75 for 4 years at 2'/2 percent per year?
Domino has always loved to draw. She sketches constantly and follows several artists she admires on social media. Her father suggests that she might want to loo
Select the correct answer from each drop-down menu. The endpoints of FG are F(3.75, 9) and G(2, -12).
help me pleaseeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee
what is the inequality
Write the correct function in the table below HELP ASAP
A car accelerating from 10m/s to 25m/s in 6sec find average acceleration