evansdastonewalltell evansdastonewalltell
  • 03-12-2019
  • Mathematics
contestada

If 3 pieces of candy cost $2.10, how much would 8 pieces cost

Respuesta :

desyfoe desyfoe
  • 03-12-2019

Answer: 5.60

Step-by-step explanation: Divide 2.10 by 3. You get 0.7. Then multiply 0.7 by 8 and you get 5.60.

Answer Link
dabosskayla1 dabosskayla1
  • 03-12-2019

Answer:It would cost $5.60.

Step-by-step explanation:It would be this because one candy bar cost .70 each. So you would multiply .70 by 8 and you would get $5.60.

Answer Link

Otras preguntas

Find the midpoint of the line segment joining the points P1 and P2. P1 = (x, 8); P2 = (0, 9)
Heather, Eric, and Chang sent a total of 116 text messages over their cell phones during the weekend. Chang sent 3 times as many messages as Eric. Eric sent 9 m
What is the mechanism(s) that bordetella pertussis uses to invade epithelial cells in the lungs?
In fiction what's a reason to start a new paragraph
How many tonnes of wheat are there is in 1000 bushels if there are 39.368 bushels/tonne
Suppose you are given a triangle with hypotenuse of length 2 and legs of length x+1 and x-1 . Find the numerical length of both sides.
In this lab, you create a programmer-defined class and then use it in a C++ program. The program should create two Rectangle objects and find their area and per
Which includes the definition of both Behaviorism and Psychoanalysis approaches?
f(x)=x2 Translate left 2 units Translate down 2 units
In a titration of 25.0 ML of 0.40m NaOH is used to neutralize 10.0 ML of HCL. Calculate the molarity of the acid.