mathkidneedshelpwith mathkidneedshelpwith
  • 03-12-2019
  • Mathematics
contestada

Which is the Best Buy?
Whole wheat weighs 16oz and costs $2.24

Pita weighs 20oz and costs $3.60

7-grain weighs 16oz and costs $2.56
Which is the Best Buy?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-12-2019

Answer:whole wheat

Step-by-step explanation:

Its whole wheat because when you divide the cost by the weight whole wheat is the best deal

Answer Link

Otras preguntas

Which three amendments were passed shortly after the civil war?the First, Second, and Third Amendments the Thirteenth, Fourteenth, and Fifteenth Amendments the
During the renaissance, spelling and pronunciation were more flexible than they are today. True or False?
Why were factory conditions so bad at the start of the Industrial Revolution?
explain buffer stock and activities related to creation for buffer stock.
animal that is hunted or eaten help please i am dying
42 people have breakfast on saturday morning 1/7 of the people ate eggs only . 2/3 of the people ate pancakes and eggs only . the remaining people ate pancakes
In a ___ display of wealth, Cornelius Vanderbilt provided his dinner guests with little gold shovels for digging into a tray of sand for gemstones. A. primat
A developed nation is most likely to have which combination of characteristics?
did the United States Control large areas of China ?
Which value shows 5/8 written as a percent? A. 6.25% B. 58% C. 62.5% D. 0.625%