mulanchestnut mulanchestnut
  • 02-12-2019
  • Mathematics
contestada

it cost 4.25 to buy 3/4 lb. of cashews. How much would it cost to purchase 6 lbs. of cashews,

Respuesta :

harshapuranik179
harshapuranik179 harshapuranik179
  • 02-12-2019

Answer:

4.25 = 3/4 lb.

17 = 3 lb.(Multiplying by 4 on both sides)

Therefore it would cost 34 to buy 6 lb.(Multiplying by 2 on both sides)

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

If trauma is suspected what should you do before beginning compression technique
Which of the following has the greatest frequency? a loud middle c note a soft middle c note a note lower than middle c a note higher than middle c?
Which element of satire uses language that means the opposite of what it says literally?
Which of the following is NOT a threat to rainforest preservation? a. agriculture b. indigenous populations c. hunting and fishing d. unsustainable logging
which numbers are shown in the symbol for a radioactive nuclide?
A vertical line has a slope.
Waves are caused by wind. How would waves most likely affect the abundance of aquatic organisms living near the shore? Waves bring nutrients to the shore. Wav
A stanza must contain at least four lines true or false
Pilger corporation has cash on hand at year-end of $201,000 and a negative cash flow from operations of $144,000. what is the ratio of cash to monthly cash expe
Fertilizers usually contain two elements from Group 5A, which are