chocolate2138 chocolate2138
  • 02-12-2019
  • Mathematics
contestada

Richard bought six pounds of sliced ham for $2.79 per pound. How much did he spend?
$8.79
$16.74
$12.24
$16.24

Respuesta :

diegomobz
diegomobz diegomobz
  • 02-12-2019

Answer:

$16.74

Step-by-step explanation:

so for every pound is 2.79 so just so

6 times 2.79

Answer Link
oliver6180
oliver6180 oliver6180
  • 02-12-2019
The answer is 16.74, you just multiply 6 x $2.79
Answer Link

Otras preguntas

1 Identify the missing symbols: 2/5 4/5 5/5
If one gallon is equal to eight pints, how many pints are in four gallons and two pints?
humans have __ chromosomes in the nucleus of every cell in our bodys
How do you calculate a score
3. Josiah can jog 1 1/3 miles in 1/4 hour. Find his average speed in miles per hour.
If you bought a stock last year for a price of $147, and it has risen 17.9% since then, how much is the stock worth now, to the nearest cent
Samantha claims that 4x + 2 is equivalent to the expression x + 17 + 3x − 15. Check whether Samantha’s equivalent expression is correct using x = 2. Samantha is
From the book A lesson before dying Chapter 8. What advice does Antoine give to his students to improve their lives?
What do unit pricing and unit rate have in common?
6-10 match up with a-e I will give ALLL my points away for this if u answer everything on the screen it will really help me :(