zzone2008 zzone2008
  • 01-12-2019
  • Mathematics
contestada

Dan buys candy that costs$5 per pound. He will spend at least $35 on candy. What are the possible numbers of pounds he will buy?

Respuesta :

spark10 spark10
  • 01-12-2019

Answer:

7 and up

Step-by-step explanation:

35 / 5 = 7

Dan buys at least 7 bags

Answer Link

Otras preguntas

A 96 ounce container of orange juice costs $4.80. At what price should a 128 ounce container be sold in order for the unit rate for both containers to be the sa
when I triple my number and add five I get 11 what is my number
what is the relationship between the 6s in 660,472
140 is 70% of what number
What is 15% of 48,000 show the work
It takes 45 minutes for 7 people to paint 7 walls. How many minutes does it take 10 people to paint 10 walls?
The movie house gives away a $5 coupon for every 4 movies purchased.They give away a bag of popcorn for every 3 movies purchased.How many movies would you have
What is 6 times as much as X
What was the reason for rapid growth of labor unions in the late 1800s
what is the difference between bacterial reproduction and viral reproduction