marianela123456789 marianela123456789
  • 03-10-2014
  • Mathematics
contestada

walter buys a bus pass for 30$. everytime he rides the bus money is deducted from the value pass. he rode 12 times and 24$ was deducted from the pass. how much does each bus ride cost?

Respuesta :

iloveonedirection
iloveonedirection iloveonedirection
  • 05-10-2014
To solve this, set up a proportion and solve.

[tex] \frac{12}{24}= \frac{1}{x} \\ \\ 12*x=24*1 \\ \\ 12x=24 \\ \\ x=2[/tex]

It cost $2 per ride.
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following were the Allied Powers during WWII?
why did nixon decide it was in the nation's best interests to improve relations with china
Which of the following describes an evaluative conclusion? A.provides a summary of the main points B.repeats the main points in the essay C.makes a universal cl
What size container is needed to hold 7.00 mol of a gas at 342 K and 255 kPa? *
The purpose of transition words is to ____ sentences and paragraphs. connect enhance lengthen shorten
a group of students was told that their new teacher was humorous and easygoing. another group was told that he was rigid and hard to work with. the fact that th
The stack on the left is made up of 15 pennies, and the stack on the right is also made up of 15 pennies. If the volume of the sack of pennies on the left is 36
The buoyant force acting on a submerged object equals the weight of the fluid displaced by the object. What is the weight of the water displaced by a block of
Which group sponsored the Freedom Rides in 1961?
Which sentence uses an elongated hyphen correctly