erickwilliam65 erickwilliam65
  • 15-11-2019
  • Mathematics
contestada

Yoko needs to buy some pencils brand a has a pack of 28 pencils for 4.19 brand b has a pack of 72 pencils for 9.12 find the unit price for each brand

Respuesta :

kmckinney14 kmckinney14
  • 15-11-2019

Answer:

a=0.15 per unit

b=0.13

Step-by-step explanation:

4.19 divided by 28 is 0.15

9.12 divided by 72 is 0.13

Answer Link

Otras preguntas

The number of eagles observed along a certain river per day over a two week period is listed below. What is a frequency table that represents the data? 1 3
SOMEONE HELP ME WITH ALGEBRA I QUESTIONS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! I WILL GIVE ALL POINTS
BEST ANSWER GETS TO BE BRAINLYEST!!! Which is the description for a mood disorder? A. a disorder characterized by a lack of emotion B. a disorder characterized
Why is the eagle in the iroko tree an appropriate metaphor to describe Chinua Achebe?
help me please and explain
During the 1970's, how did population of the United States change?
Wren has a 30% chance of being selected as the president of the school sports club and a 80% chance of being elected editor of the school magazine. What is the
A box weighing 200 newtons is hanging from the ceiling. The value of angle 2 is 65°. Tensions T1 and T2 are 132.6 newtons and 130.0 newtons respectively. What
What is 20+ (-3.05) + (-9.5) =
present five incidences, examples, where sports personalities rights were violated.