ariasnicolas1983 ariasnicolas1983
  • 15-11-2019
  • Mathematics
contestada

Abby can buy an 8 pound of dog food for 7.40 or a 4 pound bag of the same dog food for 5.38. Which is the better buy

Respuesta :

llamaleonie
llamaleonie llamaleonie
  • 15-11-2019

Answer:

8 pound because its more for your money.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following statements is an example of climate?
Which sentence has the correct subject-verb agreement? Scientists who study the universe has several theories about the rings around planets. Saturn, which is
In what way was the Byzantine Empire a departure from the Roman empire?
Evaluate the expression: v ⋅ w Given the vectors: r = <8, 1, -6>; v = <6, 7, -3>; w = <-7, 5, 2>
Find the geometric mean between 12 & 9
the reform act of 1832 8n great britain gave the right to vote to: a. former slaves b. women over 30 c. most middle-class men
What happened to Dollree Mapp after her case went to the Supreme Court?
A ball bearing is shaped like a sphere and has a diameter of 2.5 centimetres. What is the volume contained inside the ball bearing? Use 3.14 for pi.
In a capitalist system, recession is
Mrs. Matthews wants to have $18,000 in the bank in 2 years. If she deposits $9000 today at 6% compounded quarterly for 2 years, how much additional money will s