anaespino297 anaespino297
  • 15-11-2019
  • Mathematics
contestada

A grocery store is selling 6 cans of cat food for $3 write and solve a multiplication equation to find the cost of a can of cat food

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 15-11-2019

Answer:$18

Step-by-step explanation:

6*3=18

Answer Link
florenciaalexis21 florenciaalexis21
  • 15-11-2019

Answer:

Step-by-step explanation: you have 6 cans of cat food for 3 dollars

6*3= the amount of cat food you will have

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP ME! I’ll give u brainlist
State the value of the discriminant for y = [tex]5x^2+9x-3[/tex]
The solution of –2x + 13 < 9 is
What do the following areas of scientific understanding have in common? the understanding of the structure of the Solar System the understanding of how traits
Let X and Y be the following sets: X = {1,3,5,7} Y = {2,4,6,8}. Which of the following is the set X∪Y? A- {2,4,6,8} B-{1,3,5,7} C-{1,2,3,4,5,6,7,8} D- {}
list one pro and one con of government use of fiscal policy​
What does it mean to "charge the atmosphere" of a story? A. To provide specific details that help the reader understand the setting B. To use general desc
This is a form of particularly strong and enduring paradoxical communication wherein the receiver is given two opposing messages while being prohibited to solve
A 25.0 mL sample of an KOH solution is titrated with 0.60 M H2S04. The equivalence point is reached after the addition of 30.0 mL of the H2S0, solution. What is
Rationalize denominator