mairiskohnke mairiskohnke
  • 14-11-2019
  • Mathematics
contestada

Mark has a box of candy that has 12 bags of m & m’s . He paid $ 3.00 for the box . What is the unit rate ?

Respuesta :

WinterWhitney WinterWhitney
  • 14-11-2019

Answer:

   unit rate = [tex]\frac{1}{4}[/tex]

Step-by-step explanation:

Unit rate = cost per item

cost = $ 3.00

no of bags = 12

unit rate = [tex]\frac{3}{12}[/tex]

   unit rate = [tex]\frac{1}{4}[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

How did the Crusades bring about the end of the Dark Ages in Europe? What was the "spark in the dark" that ended the "darkness" of the Middle Ages A. Science-Eu
help help help help??
can someone help me ???
For gamma radiation what stops its penetrating abilities
Explain why scarcity exists Economics question
Which of the following parabolas opens upward and appears narrower than y = −3x^2 + 2x − 1?
QUESTION 10 Something that should happen in every scene is: action change neither of the above both of the above
During resistance exercise muscles are
1. Which following is not a function of a auxins? A. promoting apical dominance B. promoting cell elongation in stems C. promoting the growth of lateral buds D
do you think this category is representative of the most important American interest?