Seudónimo Seudónimo
  • 12-11-2019
  • Mathematics
contestada

Plz plz plz help plz plz

Plz plz plz help plz plz class=

Respuesta :

abbeyb44 abbeyb44
  • 12-11-2019

Answer:

b. 360

Step-by-step explanation:

If they are getting 180 packages and each case has 12 packages then you would need to do 180/12 to get the amount of cases they are buying aka 15 cases. 2 packages cost $48 so 1 package would cost $28. Then you would do $28 times 15cases and get $360

In more # and less words

180/12=15  getting 15 cases

48/2=24 cost of 1 case

15(24)=320 The total amount

I hope this helped!

Answer Link

Otras preguntas

Please help... will give brainliest and 20 pts. The angle θ lies in Quadrant IV . sinθ=−2/3 What is cosθ ?
The standard wave format for any wave is _________wave. When depicting ______ wave in standard wave format, the direction of motion must be rotated by 90 degree
which of the binomials below is a factor of this trinomial x^2+4x-60
How did Thomas Jefferson overcome constitutional dilemmas faced over the Louisiana purchase?
What is seven more than six times a number is negative forty seven what is the number
Which statement correctly describes the ph of water
our planets gravity is 1.6
Determine the mass in grams of 1.35 mol Fe
Tara is desird to get a job being a comuter testers what should she concentrate improving on? A)Logical Development B)attention to detail C) Time mangament
Given that the molar mass of acetic acid is 60.0 grams and the density of the vinegar solution is 1.01 grams per milliliter determine the mass percent of acetic