dhahabmuthana6647 dhahabmuthana6647
  • 11-11-2019
  • Mathematics
contestada

your local grocery store is selling 2dozen eggs for $4.80. what is the rate,in dollars per egg, the grocery store is selling eggs ?

Respuesta :

clarkwuzhere
clarkwuzhere clarkwuzhere
  • 11-11-2019
They are each .20 cents because you always divide the cost over the amount so 4.80 divided by 24 and it’s .20 cents! Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

Photosynthesis is a process by which _______ energy is converted to _______ energy. a) Nuclear to Mechanical energy b) Chemical to Radiation (light) energy c
A new car is purchased for $23,700 the value of the car depreciates at 13. 5% per year what will the value the car be to the nearest cent after 10 years
My phone is my lifeline to the world a similie
True or false: For financial analysis, financial statements and accounting numbers are more important than cash flows.
Help please!!! Due tomorrow!!
Byte pair encoding is a data encoding technique. The encoding algorithm looks for pairs of characters that appear in the string more than once and replaces each
I need a short narrative describing a difficult communication situation with someone due to a cultural difference or stereotype. It can be fictional or real or
Plssss help i do not no how to do dis
What is the most important thing to consider when responding to a person who is having convulsions during a seizure? providing CPR controlling bleeding preventi
“It's the possibility of having a dream come true that makes life interesting.” External connection: From the Alchemist