officerjcjackson1681 officerjcjackson1681
  • 02-11-2019
  • Mathematics
contestada

3 cheeseburgers and 4 tacos cost $6.60. One cheeseburger and 8 tacos cost $7.20. What is the price of a taco?

Respuesta :

momnaasghar005 momnaasghar005
  • 02-11-2019

Answer:

My working out but i have gone wrong somewhere

Step-by-step explanation:

Simultaneous equations

3C+4t=6.60 x 2

1C+8t=7.20

6c+8t=13.20

1c+8t=7.20                 Subtract

5 Cheese burgers=6

1 cheese burger = 1.20

Substitute

1.20+8t=7.20

8t= 6

taco= 1.34

Answer Link

Otras preguntas

What is 1,664 divided by 64
someone help me with this ..
Identify 1 similarity and 1 difference between folding and warping.
accurate estimation of 96-38 a 45 b.50 c.55 d.60
A lizard accelerates from 2 m/s to 10m/s in 4 seconds. What is the lizard’s acceleration?
If an ant crawls 1 meter in 25 seconds, what is the ant’s speed?
what number is smaller than 19 but more than 4 factors
What is the difference between evidence and inference?
How do human diseases caused by bacteria and diseases caused by viruses react to antibiotics?
How would I write 21/8 as a mixed number?