Seudónimo Seudónimo
  • 02-11-2019
  • Mathematics
contestada

melaine purchased some packages of pencils for $1.60. If each package cost $0.80, how many package did melanie purchase?

Respuesta :

bigbowgirl9
bigbowgirl9 bigbowgirl9
  • 02-11-2019

Answer:

2

Step-by-step explanation:

8×2=16 all u do now is add a decimal between 1 and 6

so 1.60$

Answer Link
max6701321 max6701321
  • 02-11-2019

Answer:

2

Step-by-step explanation:

1.60 can be divided over .80 2 times meaning there are 2 sets of .80 in 1.60

Answer Link

Otras preguntas

If you drew a line through points A and B. It would be parallel to the X-axis, and perpendicular to the Y-axis. What do all of the points of line have in common
Out of the 240 students polled, 33 stated they were planning on joining the work force immediately after graduation. If there are a total of 840 students in the
Skipping Lunch A nutritionist wishes to determine, within 3%, the true proportion of adults who do not eat any lunch. If he wishes to be 95% confident that his
Which comes first? Intermediate algebra, or algebra?
The chart below represents the number of marbles in a jar. P(green) Red yellow blue green brown 5 11 7 10 5 Which
1. Which of the following was not an issue in the Watergate scandal? court rulings impeachment executive privilege habeas corpus
How many grams of Br2 are needed to form 67.1 g of AlBr3 ? 2Al(s)+3Br2(l)⟶2AlBr3(s)
It’s raining today, so unless you wanna get drenched, you’re gonna need your umbrella
what are the values of x?
Subtract. 5/1/10-2 9/10 Write your answer as a mixed number in simplest form.