ashley067 ashley067
  • 14-10-2019
  • Physics
contestada

blueberries cost $4.00 per pound, how many blueberries can you buy for $1.00

Respuesta :

mikeandfalen
mikeandfalen mikeandfalen
  • 14-10-2019

Answer:

1/4 of a pound or 4 ounces

Explanation:

4.00 = 1 pound (= 16 oz)

4.00 / 16 oz = 4

16 /4 = 1/4 or 4 ounces

Answer Link

Otras preguntas

How do I write a song? :3 lol
Find Values of X and Y for No. 19Because you can't solve for X and Y at the same time and 40 = 12x + 4 y.
Which strategy would a global health organization most likely use to reduce health effects from air pollution? Suggest technologies that can be adapted for di
is -5^2 equal to (-5)^2? A. Yes, because they both equal -25 B. Yes, because they both equal -10 C. Yes, because they both equal 25 D. No, because -5^2 equa
is Maine one of the 13 colonies
Who is Giotto A.A 14th century Italian author who wrote about the human quest to reach heaven muscle having a meaningful life if B. 14th century Italian painter
A Mercator projection map shows?
the slope of the line below is -3. Use the coordinates of the labeled point to find a point-slope equation of the line
which of theses best describes the scientific process
10 - 17 show work if u can