ashley067 ashley067
  • 14-10-2019
  • Mathematics
contestada

blueberries cost $4.00 per pound. how many blueberries can you buy for $1.00

Respuesta :

loveqksxkswjdrnr
loveqksxkswjdrnr loveqksxkswjdrnr
  • 15-10-2019

Answer:

1/4 of a pound

Step-by-step explanation:

$1 is 1/4 of $4, so you can by 1/4 of a pound

Answer Link

Otras preguntas

[tex]8 \times \frac{7}{8} [/tex]​
“Media plays a crucial role in a democracy.” Which statement correctly supports this claim? A. Media consists of powerful people. B. Media conveys the problem
help plz explain how to do this.
You are driving down the street and your car suddenly runs out of gas. You and your friend are forced to push your car to the nearest gas station. If you are
Which one of these mollusk groups can be classified as suspension feeders? A) bivalves B) gastropods C) chitons D) cephalopods
What is the correct name for CH4? A)Carbon tetrahydride B)Carbon (IV) hydride C)Monocarbon tetrahydride D)Monocarbon hydroxide
4/5 of scarves are blue. There are 40 scarves. How many scarves are there?
which transformation is illstrated by the accomplanying diagram A.) Rotation B.) Reflection C.) translation D.) dilation​
The town swimming pool is d feet deep. The width of the pool is 5 feet greater than 5 times its depth. The length of the pool is 50 feet greater than 5 times it
Which sentence contains an example of precise language? Question 11 options: a) Panting and throwing his head from side to side, the dog ran carefree through t