banksrianna10 banksrianna10
  • 03-10-2019
  • Mathematics
contestada

Find the unit cost of a store sells a dozen eggs for 1.99.

Respuesta :

Dxsho
Dxsho Dxsho
  • 06-10-2019

Answer: 0.16$

Step-by-step explanation: You would do 1.99 divided by 12 because 12 equals to a dozen, 1.99 divided by 12 to get 0.16 cents.

Answer Link

Otras preguntas

which of these rhectorical devices is most clearly used in the underlined portion of the text
guys 100 points. What is the formula of a cube?
Please help me now plz I promise I will mark you brainliest
Which statement best completes the list showing the steps in the presidential election process? 1. Potential presidential candidates form exploratory committees
In the late 1930s_____ _____ began to make increasingly aggressive territorial demands.
Give Me A Sentence Why Chemicals And Viruses Are Not Good For Animals. BRAINIEST
A group of kinesiology students wanted to know if individuals who took group fitness classes lost more weight than individuals who worked out on their own. They
was having state governments that were stronger than the federal government good for America?
will give brainliest for correct answer!!! Which particles are gained and lost during a redox reaction? A) electrons B) protons C) neutrons D) positrons
"The Monkey's Paw" alludes to The lliad The Odyssey The Bible Shakespeare