makaylinjane makaylinjane
  • 03-10-2019
  • Mathematics
contestada

A 15-oz can of tomatoes cost $.89, and a 29-oz can cost $1.69. which can has the lower cost per ounce?

Respuesta :

sciguy101 sciguy101
  • 04-10-2019

Answer:

The 29-oz can has the lower cost per ounce.

Step-by-step explanation:

Divide both and see which is lower:

$0.89 / 15 oz = $0.059

$1.69 / 29 oz = $0.058

Answer Link

Otras preguntas

quando uso o MDC e o MMC?​
The following text is from a fictitious personal blog. [1] In recent years, many people have turned from dairy milk to plant-based milks, such as soy or almond
अदक्ष र अर्ध दक्ष जनशक्तिको भिन्नता लेख्नुहोस् ।​
Which expression is equivalent to 2x2+ 7x + 47
2.Drug was eaten to treat the disease in stomach. Write down what strucures the drug will pass through.​
The word listlessMOST NEARLY means:A. marked by tenacious unwillingness to yieldB. lacking zest or vivacityC. providing no shelter or sustenanceD. hang loosely
Which of the following is not an example of elastic potential energy?Rubber band stretchSpring CompressedPropane in a gas tankyour leg muscles as you squat down
the repetition four times of the word nor is a device called
Express cos PP as a fraction in simplest terms.
COLUMN A 3.1.1. The most appropriate scale to draw a map of South Africa COLUMN B A. 1000 m = 1 km 3.1.2. The instrument most suited to measure the length of a