alexandriamoore62
alexandriamoore62 alexandriamoore62
  • 03-10-2019
  • Mathematics
contestada

A store is selling cookies for $8 for 12 bags how much will it cost if you want to buy 30 for your class?

Respuesta :

evelynmckinney17 evelynmckinney17
  • 03-10-2019

Answer: $20

Step-by-step explanation:

8 divided by 12 = .67

.67 times 30

Answer Link
jdoe0001 jdoe0001
  • 03-10-2019

[tex]\bf \begin{array}{ccll} \${data-answer}amp;bags\\ \cline{1-2} 8&12\\ x&30 \end{array}\implies \cfrac{8}{x}=\cfrac{12}{30}\implies \cfrac{8}{x}=\cfrac{2}{5}\implies 40=2x\implies \cfrac{40}{2}=x\implies 20=x[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

which of the following is not recommedned when communicating about the viewpoints of others
what are unicellular organism made of?
Please solve simultaneous equations 3x +2x =16 2x + y =9
What is the difference in math
Moussa delivered 3/8 of the newspapers on his route in the first hour and 4/5 of the rest in the second hour. What fraction did he deliver in the second hour?
A block of aluminum occupies a volume of 15.0 mL and weight 40.5 g. What's the density
4.8d=1.2 ???????????????????
In what way did industrialization affect the working class?
if i put 1500 into my savings account and earned 180.00 of interest at 4% simple interest, how long was my money in the bank
What 14 divided by 17?