citysgirl citysgirl
  • 01-10-2019
  • Mathematics
contestada

Apples cost $3.45 per pound find the cost of 2.6 pounds of apples Solve this problem With multiplication​

Respuesta :

cheesyplaysmine
cheesyplaysmine cheesyplaysmine
  • 01-10-2019

Answer:

8.97

Step-by-step explanation:

3.45(2.6) = $8.97

Hope this helps you! :)

Answer Link

Otras preguntas

A.Boer war B.Crimean war C.Emilio aguinaldo D.Sepoy mutiny E.Menelik II F.Nigeria G.Persia H.Queen Liliuokalani I.Raj J.Shaka 1. The main cause of the___
why was Richard Arkwright important in the industrial revolution?
The age-sex structure of a quickly growing population would probably have a. a wide base, showing many young individuals. b. a wide top, showing many older indi
What does it mean to say that momentum is conserved?
Waves that move matter back and forth are called                 a.transverse waves  b.longitudinal wave     c. Medium wave
Ants communicate with chemicals called a. silica. b. metronomes. c. biomes. d. pheromones
Robert has 12 coins totaling $1.45. None of his coins is larger than a quarter. Which of the following cannot be the number of quarters he has?
One light beam has wavelength, λ1, and frequency, f1. Another light beam has wavelength, λ2, and frequency, f2. Write a proportion that shows how the ratio of t
A vaccine a. can be harmful because it contains pathogens such as viruses. b. contains a changed pathogen, so the pathogen is no longer harmful. c. provokes a r
The mean distance from Saturn to the sun is 9 times greater than the mean distance from Earth to the sun. How long is a Saturn year?