cherrychapstivk
cherrychapstivk cherrychapstivk
  • 13-09-2019
  • Mathematics
contestada

The cost of 2 milk cartons is $5.50. How much for one carton of milk?​

Respuesta :

iyannahj7600
iyannahj7600 iyannahj7600
  • 13-09-2019

Answer: $5.50 / 2 = $2.75

Step-by-step explanation: Unit price - A unit price is the price of 1 item.

In this question, we have 2 cartons of milk and altogether it costs $5.50. So in order to find the price for 1 milk carton (unit price) then we need to divide 5.50 by half. So, 5.50 / 2 = 2.75

CHECK:

2.75 x 2 = 5.50  

Answer Link
elli57
elli57 elli57
  • 13-09-2019
5.50 divided by 2 is 2.75 so 1 = $2.75
Answer Link

Otras preguntas

Which advantages did Britain have against America during the American War for Independence? They were battling on their home turf and had access to funds to rec
What did the conquistadors want to do while in the Americas? A. Find new plant specimens and record their data to bring back to Spain. B. Find gold, tell the na
is 1/2 equal to 3/6?
1/8 cups of butter are for 4 people how much is enough for 32
Why did the number of strikes greatly increase in the years immediately following World War I? The Ku Klux Klan engaged in criminal activity against workers. Ac
I need some simple equations that equal 12,20,21,31.
what does the quote means "Nothing Puzzles God "
Red, green, and blue light rays each enter a drop of water from the same direction.Which light ray's path through the drop will bend the most, and which will be
Explain why an experiment should test only one variable at a time
explain why atoms move at different speeds depending on whether they are in liquids or solids.