samna samna
  • 05-09-2019
  • Mathematics
contestada

a 24 oz soda costs $1.25 at this price, how much would 10 ounces cost

Respuesta :

Cricetus
Cricetus Cricetus
  • 08-09-2019

Answer:

10 oz will cost  $0.52

Step-by-step explanation:

given that a 24 oz soda costs $1.25 at this price. we are asked to determine the how much would 10 ounces cost.

24 oz costs : $1.25

1 oz cost : $1.25/24 =$0.052

10 oz will cost : $0.052 x 10 = $0.52

Answer Link

Otras preguntas

what are the 2 types of behavioral responses??
what is the farthest distance a human has ever been from earth?
a map has a scale of 2 in : 25 mi. The map shows a highway is 31 inches long. how long is the actual highway?
1. What are the next three terms in the sequence?-1 ,9 ,19 ,29 . . .A. 38, 37, 32B. 40, 51, 62C. 39, 49 , 59D. 38, 47, 562. What are the next three terms of the
how are airplanes artificially pressurized?
what is the definition of sin
What is the simplified answer to the problem 9+5r-9r??
What is 4p-13p-p=-150 More 2 step equations. I don't get this one at all
what are the components of blood?
Your oven has a power rating of 5000 watt... Your oven has a power rating of 5000 watts. a. How many kilowatts is this? b. If the oven is used for 2 hours to ba