bella2693 bella2693
  • 04-09-2019
  • Mathematics
contestada

6. One bag of pretzels costs three dollars. Five bags of
pretzels costs $10. Which has the lower unit price?

Respuesta :

hailydenney2
hailydenney2 hailydenney2
  • 04-09-2019

Answer:

5 bags for $10.

Step-by-step explanation:

10 divided by 5 will give you the price of 2 dollars per bag, while 1 bag will be 3 dollars.

Answer Link
james2001jackson
james2001jackson james2001jackson
  • 04-09-2019

Answer:

The 5 bags

Step-by-step explanation:

If bought alone then the price of the pretzels is 3 dollars but if we get 5  then the price for each bag of pretzels is 2 dollars.

Answer Link

Otras preguntas

Differences between body composition- risk for heart disease or chronic disease.
A collection of dimes and quarters is worth 15.25. there are 103 coins in all. how many of each are there
what does the constitution state about the interaction of the judicial branch and new laws
How have terrorism and the 9/11 attacks changed the policies of the United States in regards to immigrants and terrorism? Discuss the events of 9/11 and the War
Pete slid a domino off a bridge and it took 2.3 seconds to hit the Gully below how many feet did the domino fall
what is the final product? ^5sqrt4x^2 ^5sqrt4x^2
Do cones and polyhedrons both have only one base true or false
How do you determine the type of ion charge any element will form based on its number of valence electrons?
what is the difference in length between a 1 and 1/4 inch button and a 3/8 inch button
Two factors that determine whether a reaction will occur spontaneously