trejohnson01 trejohnson01
  • 03-09-2019
  • Mathematics
contestada

Write a function rule that gives the total cost do) of p pounds of sugar if each pound costs $0.42.

Respuesta :

basketballgamer24680
basketballgamer24680 basketballgamer24680
  • 04-09-2019

Answer:

$0.42p

Step-by-step explanation:

$0.42 times p (however many pounds)= the cost of the sugar

Answer Link

Otras preguntas

what is the standard form for 200000+80000+700+6?
Which statement about nucleic acids is true? Check all that apply. Nucleic acids store and transmit genetic information. The nucleic acid DNA is the blueprint
In the Sahara, the term erg is used to describe a(n) __________.
Why did the Treaty of Paris strain the American alliance with the French?
what refers to the quality or brightness and purity of a color?
A protein that contains all eight essential amino acids is called
the least common multiple of two numbers is 40. the difference of the 2 numbers is 2. what are the numbers?
use compatible numbers to estimate 4x26x7
Which are examples of genres? Check all that apply
Which characteristics apply to ancient Egyptian mummy portraits? Choose all answers that are correct. A. They were meant to frighten away tomb robbers. B. The