saraburlesonn
saraburlesonn saraburlesonn
  • 12-05-2016
  • Mathematics
contestada

Soup cost $10 for 3 cans. Josh spent $40 on soup. How many cans did he buy?

Respuesta :

annisabelle225 annisabelle225
  • 12-05-2016
he bought 12 cans:) because if 3 cans are 10$ and he spent 40$ just multiply 4 (the 40 dollars)times 3 (the amount of cans you get per 10 dollars).Hope this helped!
Answer Link

Otras preguntas

What is 3.82 rounded to the nearest whole number?
tina bought some nail polish and lip gloss at the store. the nail polish cost $4.50 per bottle and lip gloss cost $7 per tube. tina bought 9 items and paid $50.
what is m/9 - 1 = -2 whats the answer & steps
6.5 write in word form
do u guys know the answer for 4/5b=16
is -n always sometime or never a positive number ?explain
For what reason was the "Union Party" created? Who were its candidates?
What motivated Europeans to begin looking to distant lands?
how can I use multiple representations to indicate positive and negative values
7.20 7.2 greater equal or less