MeIsBella
MeIsBella MeIsBella
  • 14-08-2019
  • Mathematics
contestada

Which is the least expensive unit rate:

3 for $1.26
4 for $1.68
5 for $2.25

Respuesta :

hoangpm04
hoangpm04 hoangpm04
  • 15-08-2019

Answer:

So 3 for $1.26 and 4 for $1.68

Step-by-step explanation:

3 for $1.26 means $0.42 per each

4 for $1.68 means $0.42 per each

5 for $2.25 means $0.45 per each

So 3 for $1.26 and 4 for $1.68 would be the least expensive unit rate!

Hope this help :3

Answer Link

Otras preguntas

Here's an experiment you can try. Start by folding an ordinary sheet of typing paper exactly in half. Then fold it in half over and over again. You will find th
The weight of an object is the product of its mass, m, and the acceleration of gravity, g (where g=9.8 m/s2). If an object’s mass is m=10. kg, what is its weigh
What is the value of the median of the data set represented by this box plot? 11,13,17,20,24 Select one of the options below as your answer: a. 11 b. 13 c. 1
what was the medical inspection like in Elvis island
Why is the Hudson river so important to America history?
Equation A: x + z = 6 Equation B: 3x + 2z = 1 Which of the following is a possible step in eliminating the z-term? a. Multiply equation A by -2. b. Multiply e
A triangle with sides of lengths 16,30,and 35 is a right triangle? a. true b. false
animals such as bears consume both plants and other animals are referred to as
Why is the Hudson river so important to America history?
The weight of an object is the product of its mass, m, and the acceleration of gravity, g (where g=9.8 m/s2). If an object’s mass is m=10. kg, what is its weigh