metz24
metz24 metz24
  • 02-07-2019
  • Mathematics
contestada

if 8 markers cost $20 what is the cost of 12 markers

Respuesta :

AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 02-07-2019

Answer:

$30

Step-by-step explanation:

Find the cost per marker.

Given: 8 markers = $20

Divide 8 from both sides.

Let x = amount of markers.

(8x)/8 = (20)/8

x = 2.5

Each marker costs $2.50

Now, multiply 12 with $2.50

2.50 x 12 = 30

$30 is the cost of 12 markers.

~

Answer Link

Otras preguntas

Elsie is a project manager in 2016 she earned £2100 in 2017 she was awarded a 3% increase on her monthly salary given that in 2017 worked 42 hours a week for 45
Which of the following is equal to 1 (a) 2 + 3 +4 (b) 2 (c) (3( d) (3
1. Describe at least two ways graphical elements can affect how a poem appears or is read. Please help me this is due soon :(
9 = 3y + 37 + 4y solve for y and simplify as much as possible
The main reason many users have access to outlook their email communications and their?
CAN SOMEONE PLS HELP ME IN QUESTIONS 1-7!!!!
3. Which table represents a linear function?​
Finish breaking the sentence into three separate ideas. Anyway, Shadow was yelping and scratching at our back door, like he did every Saturday, which had someho
Every week at the Cougar Scouts meeting, Ellie is in charge of the craft activity. This week, she decides to make pinecone bird feeders. At the meeting, Ellie d
Which sentence is correctly punctuated?