michaelweaver5 michaelweaver5
  • 02-07-2019
  • Mathematics
contestada

Which rate describes a unit price? $0.01 for 12 seconds $0.25 for 5 minutes $1.00 for 4 hours $5.00 for 1 day

Respuesta :

Aishani
Aishani Aishani
  • 02-07-2019

Answer: $5.00 for 1 day

Step-by-step explanation:

Unit price refers to the price of an item in one unit (one), 1 in quantity in particular. $5.00 goes in daily pricing - 1 day. While the others are pricing in multiple units.

Hope it helped!

Answer Link

Otras preguntas

Explain what “domain” is in your own words. You can use the graph provided to help you explain.
Exapand and simplify 2(x+7)+3(x+1)
what is x+13x28+(69x12) plz I need help
How do the testimonies of Goring and Jodi compare? Jodl's Testimony Göring's Testimony Alfred Jodl served as the chief of Operations for the German High Command
LISTENING STRATEGIES BASED ON PURPOSE Write TRUE if the statement is correct and write FALSE if it is incorrect. __________ 1. We will not experience problems w
Which equation represents the vertical line passing through (7,-3)? А.X=-3 B. y=-3 C. x=7 D. y=7
I peeked through the open window just as Little Red Riding Hood's mother gave her the basket and looked her over one more time for good measure. "Are you sure y
PLZ HELP!!!!! Why should president Trump be impeached based on the events of January 6th, 2021? This is for an assignment my teacher gave me. I don´t want ppl
Aborigines threw __________ into the air to wound or kill birds and bats during hunts. A. boomerangs B. suffrage C. Pakeha D. ta moko
PLSS HELP WILL MARK BRAINLIEST