jcasamichana22
jcasamichana22 jcasamichana22
  • 14-06-2019
  • Mathematics
contestada

Jill bought a pound of strawberries for $4.00. What is the price, in dollars, per ounce of strawberries? (1lb = 16 oz)

Respuesta :

altavistard
altavistard altavistard
  • 14-06-2019

Answer:

$0.25/lb

Step-by-step explanation:

Convert 1 lb to 16 oz mentally.  Then the unit cost of the berries is

$4.00

------------ = $0.25/lb

16 oz

Answer Link

Otras preguntas

*starts to calm* .....
please help me out, i’ll mark brainliest!!
spanish mix n match ??? please help im so lost
What is the letter answer?​
Please help me with this question.
Write an equation of the line that passes through the pair of points. (−4, −2), (4, 0)
What is the solution to the equation?
A dog barks 30 times in 2 minutes. How many times does the dog bark per minute? barks per minute
owa owa...............
Bosnia and Serbia were annexed by Austria-Hungary in 1913* true False