mathgeek5
mathgeek5 mathgeek5
  • 03-05-2016
  • Mathematics
contestada

Sandy has box of chocolates. Box cost $2.00. In box has 8 chocolates. How much does each chocolate cost.

Respuesta :

fruitista
fruitista fruitista
  • 03-05-2016
so you must find individual prices.


Start by doing the price($2.00)divided by the amount in box(8) 


you should get 0.25 or 25 cents per chocolate
Answer Link
sam1022
sam1022 sam1022
  • 03-05-2016
Divide $2.00 by 8 and your answer is $0.25
Answer Link

Otras preguntas

is 3/47 a rational number
3(x+1)-2x=-6 please explain how to solve with answer.
0.7 + y = -1.34 i forgot how to do this. Can someone please explain how to get the answer
what is the value of the underlinef digit in the following number 2,983,785
One modern-day social structure that had its origin in the Neolithic era is ________. a. trade of goods and services b. democratic government c. equality bet
what is 862,840 rounded to
What are the three smaller maps called
171 +727 round it or compatible numbers to estimate the sum
what is a vivid verb for cry passionately
how to round 1356 to the nearest ten,hundred and thousand