bookyanna7owjs8z
bookyanna7owjs8z bookyanna7owjs8z
  • 03-06-2019
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy?

A. 2-gallon container of laundry detergent for $21.76

B. 12-cup container of laundry detergent for $7.20

Respuesta :

halooooo
halooooo halooooo
  • 03-06-2019
B seems right, because 12 cups = .75 of a gallon but if you were to buy two that would be 24 cups= 1.5 gallons and that would only be $14.40
Answer Link

Otras preguntas

What does beat signify in musical notation?
Geri wants to put 6 stamps on some pages in her stamp book. And 9 stamps on other pages. Explain how she could do this with the stamp set for Sweden
Which statement is true about the middle class in the United States today? A. The majority of people consider themselves to be in the middle class. B. It is dif
What vegetable did the pilgrims have available for thanksgiving but did not use because they thought it was poisonous?
A "representative character" is one who stands for A. a type of personality.B. a certain ethnic group.C. a certain political theory.D. humanity in general.
samantha has homework in five subjects tonight. she has 15 minutes of science, 20 minutes of math, 30 minutes of reading, 20 minutes of writing, and 15 minutes
when she heard the explosion, she dropped her dishes onto the linoleum which word is the subordinating conjuction
Complete the equations of the system in slope-intercept form. Use a decimal for the slope if necessary. Line 1 x y 0 3 1 5 Line 2 x y –1
What do you make when you hit a rock with a hammer
Which word in this sentence is a participle? My sister is a young fashion designer but has a flourishing business. a. young b. has c. flourishing d. fashion