bookyanna7owjs8z
bookyanna7owjs8z bookyanna7owjs8z
  • 03-06-2019
  • Mathematics
contestada

A 4-PINT carton of ice cream costs $12.04. What is the price per QUART

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 03-06-2019

1 quart = 2 pints.

This means a 4 pint container is 2 quarts.

To find the price for 1 quart divide the price by 2:

12.04 / 2 = $6.02 per quart.

Answer Link

Otras preguntas

Identify the Arabian Sea. A) 1 B) 5 C) 6 D) 7
An estimated 3 out of every 25 men are left handed. What percent of men are left handed
What was the purpose of "The Negro Act of 1740"? A) It was designed to prevent cruel treatment and excessive punishments of slaves on South Carolina's plantatio
Which of the following is an example of a parasite
what is the simplified answer to 5+3w+3-w​
L. - (6x - 5) = -6x +13​
how would i distribute 2.5(-y+2)
you guysss pls help me
what belief system was john brown following when he said it was gods will that use violence to end slavery
kiaria is 7 years alder tham jay . martha is twice as old as kiaria , the sum of their three ares is 7u , find the ratio of jay,s age to kiatias age to marhas a