omotolaladele omotolaladele
  • 01-05-2019
  • Mathematics
contestada

Jenna bought 5 pounds of apples for $6.85. What is the unit price per pound apples

Respuesta :

thomasisgreat1
thomasisgreat1 thomasisgreat1
  • 01-05-2019

Answer:1.37

Step-by-step explanation:

5lbs=6.85$

5lbs/5=6.85/5

1lbs=1.37

Answer Link
Hotdugz Hotdugz
  • 01-05-2019

Answer:

1.37

Step-by-step explanation:

In this equation your going to have to use simple division.

Your going to need to divide 6.85 and 5

You will get the answer 1.37 from that.

That is how much 1 pound of apples costs

Answer Link

Otras preguntas

What part of the body is damaged by a sprain? ligament bone muscle tendon
How is simplifying similar to division?
Twenty two more than four times a number is less than 82
Describe and correct the error 9+2x3=11x3=33 19-6+12=19-18=1
Round 936 to the nearest hundred
What's the slope intercept 4x=5y-8
Write a word problem using 9 And 10 as factors. Write an equation to solve your problem.
Which of the following best characterizes the Neolithic era? a. The need for hunting and gathering b. The development of stone tools c. The discovery of fire
what is the ratio of 132 and 89
how do scientists think people migrated from Asia to America's during the last Ice Age