jaylinh7118 jaylinh7118
  • 01-04-2019
  • Mathematics
contestada


Express the following rate as a unit rate.

answering 36 questions in 3 minutes

18 questions per minute
12 questions per minute
15 questions per minute
36 questions per minute

Respuesta :

DarkExpertise01
DarkExpertise01 DarkExpertise01
  • 01-04-2019

The answer is 12 questions per minute as you divide 36 by 3

Answer=12 questions per minute

Answer Link
chelsiecollins1988 chelsiecollins1988
  • 17-05-2020

Answer:

12

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

The table shows how far an airplane travels over time. What is the speed of the plane in miles per hour? Distance (mi) 60 180 540 660 Time (min) 10 30
Use properties of limits to find the indicated limit. It may be necessary to rewrite an expression before limit properties can be applied. limx→1 x3+5x2+3x−9x−1
Please solve a,b and c
16 increased by twice a number is -24 what is the solution?
x=1/4w(y+t) solve for y
When the exposure of two different toxic chemicals produces a more severe effect than either one is called?
I need help on number 35
Does anybody know this
What is the basis of World War 1
50 POINTS What is the rate $2.50 for 10 items, as a unit rate? A. $1.25 for 5 B. $0.25 each C. $25 each D. $0.50 each