subject15 subject15
  • 14-03-2019
  • Mathematics
contestada

which is the better buy on cheese 12 slices for $1.80. 24 slices for $3.36​

Respuesta :

xearmeiloreisla xearmeiloreisla
  • 14-03-2019

Answer: it is better to buy the 24 slices

Step-by-step explanation: divide the price by the slices to get the price per slice. the 24 slices are 0.14 cents per slice

Answer Link
anonymous6969 anonymous6969
  • 14-03-2019

It is best to buy 24 slices .

Answer Link

Otras preguntas

What is Sal's weakness in Walk two Moons?
How many 8 inch pieces can you cut out of 9 3/4 ft of ribbon?
What happens when the fuel in a car engine combustion?​
Does the half-life of a material increases with the amount of material present?
if a pencils H# is decreased than1. the level of clay used increases2. the texture of the graphite becomes harder 3. the lines produced will be lighter 4. the
Out of 5400 raffle tickets sold at the carnival, 180 are winners. At the same rate, how many winning raffle tickets can be expected if 8100 raffle tickets are
what is the difference of g and h 7.04 Q15​
Write the rational number whose decimal representation is 6.013
how is the product of 2 and -5 shown on a number line
A increased by 50% and then decreased by 50% of that. (Show your work)