bellyboo6205 bellyboo6205
  • 12-03-2019
  • Mathematics
contestada

At a store, Susan selected a pumpkin that weighed 35.2 ounces. • Pumpkins cost $1.80 per pound. • There are 16 ounces in 1 pound.

Respuesta :

crystalclear99 crystalclear99
  • 12-03-2019

The pumpkin cost $3.96

Answer Link

Otras preguntas

Complete the analogy height inches weight
A rectangle has a length of 4 feet and a perimeter of 14 feet. what is the perimeter of a similar rectangle with a width of 9 feet? a. 36 ft b. 108 ft c. 42 ft
When can aural method be used to take body temperatures?
Equilateral triangle ABC has a perimeter of 96 millimeters. A perpendicular bisector is drawn from angle A to side BC at point M. What is the length of MC?
1 Define the term cliche 2 Use a cliche in a sentence
Former nfl coach john madden had a famous fear of flying that led him to take a bus to all of the games he broadcasted. the fact that he would go to any length
"In this lesson, you learned about renewable energy resources and nonrenewable energy resources. Think about the resources discussed in this lesson and select t
What is the volume of a Peerman with a base area of 8 ft.² and a height of 12 feet
Which statement about the Mau Mau Rebellion is not true? The rebellion began when Kikuyu took land from the Masai. The rebellion’s leader eventually came to pow
Why were Africans easier to enslave than Native Americans in the English colonies? A. Africans were far more passive than the Native Americans. B. Native Ame