madibizz01 madibizz01
  • 04-03-2019
  • Mathematics
contestada

Cory bought 2 1/2 liters of paint for $60. What was the cost per liter of paint?
ANSWER FAST

Respuesta :

hannahyunzizhou
hannahyunzizhou hannahyunzizhou
  • 04-03-2019

Answer:

$24

Step-by-step explanation:

you need to find the unit ratio

2.5      1

----  =  ----

$60        x

solve for x, which is $24

Answer Link
geekgirldabs
geekgirldabs geekgirldabs
  • 04-03-2019

find the unit ratio which is $24

Answer Link

Otras preguntas

what is plane geometry & similarity homework 2 answers? ik this is cheezy to ask
What is the value of m in this proportion? 1/5/2/3=1/4/m
From 1880 to 1930 how many immigrants came to the us.
How was the concept of zero used in business? (in ancient India) ​
lolololololololololollolool
Solve for c. 4(3+ c) +c=c+4
Order each set of numbers from least to greatest. a. 5, -5, 7, -1, 6 b. -12, -12.4, 12, 12 1/2 , -2, 1/2, 12 1/4, -12.1
Complete with the verb to be present indicative Es,esta,soy,estoy,estamos,somos,son
PLSSSSS HELP WILL MARK BRAINLIEST If the expression is expanded, what is the coefficient of x? 4 (3x + 5) Coefficient of x =
The Shoe Outlet bought boots for $60 and marks up the boots 55% on the selling price. What is the selling price of the boots?