nithinshoji nithinshoji
  • 04-03-2019
  • Mathematics
contestada

Jim wants a game that cost $35.95. There is a 20% sale going on in the store, how much will he pay for the game?

Respuesta :

epicemotionless epicemotionless
  • 04-03-2019

Answer:

$28.76

Step-by-step explanation:

20 percent of 35.95 is $7.19 so you subtract that from the original amount and you get your answer

Answer Link

Otras preguntas

Describe the characteristics of the Cuban government. What rights do the people of Cuba have
If ΔABC and ΔXYZ are similar, which must be true? A) BC YZ = AC YX B) BC YZ = BA XZ C) AC XZ = BC YZ D) AC XZ = BA XZ
Why was World War II's Battle of the Bulge important? A. It was the final major Nazi offensive against the Allied forces in the war. B. It opened a path f
What do you create when you want to set up a meeting using the Microsoft Office Online Calendar application? A) Appointment B) Event C) Individuals D) Groups
What is the proper way to care for a conscious choking infant? Abdominal thrusts CPR Back slaps and chest thrusts Just call 911
Find the coefficient of the fourth term of (x+2)^5 •32 •48 •64 •80 Find the coefficient of the third term of (3x-1)^5 •248 •270 •360 •505 Find the co
Jill jumped "6" "1" /"3" feet in the long-jump event. Jill’s best friend jumped "6" "5" /"7" feet. How much farther did Jill’s best friend jump?
One common figurine style by the Olmec civilization is the were-wolf. A. True B. False
If a 24-oz bottle of water costs $2.16,what is the cost per ounce
What type of energy is produced by a geyser? Answers Chemical energy Thermal energy Nuclear energy Radiant energy