LilJessyWess
LilJessyWess LilJessyWess
  • 03-03-2019
  • Mathematics
contestada

If it’s costs 60 cents for 125 grammes. How much would 100 grammes cost?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-03-2019

✽ - - - - - - - - - - - - - - - ~Hello There!~ - - - - - - - - - - - - - - - ✽

➷ Work out the cost per gram

60/125 = 0.48

It costs 0.48 cents per gram

Multiply this by 100 to get the answer:

0.48 x 100 = 48

It would cost 48 cents

✽

➶ Hope This Helps You!

➶ Good Luck (:

➶ Have A Great Day ^-^

↬ ʜᴀɴɴᴀʜ ♡

Answer Link
S1NGH
S1NGH S1NGH
  • 03-03-2019

Answer:

48

Step-by-step explanation:

60 cents = 125 g

12 cents = 25 g ( Divide by 5)

(12 cents = 25 g )  x 4 { To get 100 g}

48 cents = 100 g

Answer Link

Otras preguntas

"See the Light in Each Other, Be the Light for Each Other" (In a short, open response, what does this quote mean to you?)​
que ejemplos de machismo se pueden ver en la obra el conde lucanor
Branch that deals mostly with things that were never alive.​
what is a reference map similar to? ((AP Human Geo)
The team wanted to prevent customers from mistakenly choosing the hottest hot sauce and risking injury.Which of the following would be a way to Mistake-Proof th
find the x and y intercepts of the circle: (x-6)^2+(y+3)^2=16
What is the author’s position about violence in the movies in the Point selection,”Hollywood, stop exposing our children to violence!”
x + 3 = -3 what is x
The alchemists were the first to do what?
A cube has volume of 7^3 cubic centimeters. What is its surface area