Zaxx4771 Zaxx4771
  • 01-03-2019
  • Mathematics
contestada

3 cans of green beans cost $1.80. Rival bought 9 cans of green beans How much did he pay?

Respuesta :

ramagr25 ramagr25
  • 01-03-2019

Answer:

Step-by-step explanation:

3 cans = $1.80

9 cans = 3*1.80 = $5.40

Answer Link
Waffletuffle
Waffletuffle Waffletuffle
  • 24-10-2021

Answer:

5.4 or 5.40

Step-by-step explanation:

1.80 divided by 3 and then multiply by 9 and you will get 5.40

Answer Link

Otras preguntas

Personification means to give human characteristics to animals, ideas, and objects. True False
What are the solutions of the equation 2x2 = 2?
Who are the key figures in Romanticism, and how do they influence the change away from the Age of Reason?
the New Deal program established by President Franklin D Roosevelt and Congress in response to the Great Depression are examples of
Alina by several shares of stock at $28 per-share and sells them at $24.50 per-share what is the percent of decrease in the price of the stock
Supervision of the treatment area is usually the responsibility of the A. kennel aide. B. veterinary practice manager. C. veterinary technician. D.
Divide 969 by 26. A. 37 r7 B. 29 r17 C. 32 r6 D. 28 r5
find the range of the following data. scores: 84, 83, 80, 95, 99, 95, 83, 83, 92, 84 a. 24 b. 19 c. 22 d. 21
The following sentence uses which principal part of the verb? Out the window, they saw two deer in a field. present participle past present past participle
most presidents are in favor of the line-item veto because it gives them more power over _____. presidential appointments foreign affairs federal spending p