tkrollins17
tkrollins17 tkrollins17
  • 16-02-2019
  • Mathematics
contestada

Express $7.45 for 2.5 pounds of round steak as a unit rate.

Respuesta :

MrRoyal
MrRoyal MrRoyal
  • 22-03-2022

The unit rate of steak is the amount of one pound of steak

The unit rate of a round steak is $2.98 per pounds

How to determine the unit rate

The given parameters are:

Price = $7.45

Weight = 2.5 pounds

The unit rate is calculated as:

Unit Rate = Price/Weight

So, we have:

Unit Rate = $7.45/2.5 pounds

Divide

Unit Rate = $2.98 per pounds

Hence, the unit rate of a round steak is $2.98 per pounds

Read more about unit rates at:

https://brainly.com/question/19493296

Answer Link

Otras preguntas

to warm up before a run david begins by completing quad and hurdlers stretches.Which of these correctly evaluates his choice of warm-up activities?
which statement best describes cancer cells
Analyze the following pattern:1,2,5,10,17
if central right angle A intercepts BC, which measures 113, then right angle A measures
Columbus succeeded in reaching the americas because
A jeweler is dividing 3/8 of a pound of rubies amount 4 lots. What part of a pound will each lot weight?
help ASAP!!! please show your work as well!
Given the equation 3x + 7 equals 13 which order of operations completely solve for x?
Fsh and lh cause the ovaries to produce the hormone ___________, which does what to the uterus?
What is the length of segment AC