rumanruxi3424 rumanruxi3424
  • 15-02-2019
  • Mathematics
contestada

Grapes cost $1.99 a pound. In a relation, the input is the number of pounds of grapes and the output is the cost.


Is this relation a function? Why or why not?

Respuesta :

Shofhia
Shofhia Shofhia
  • 15-02-2019

Answer:

$2.19

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

It takes at __ years to develop fluency.
For the word below, click on the drop-down arrows to select the root and its meaning, circumspect root meaning:
can someone give me an example of short story?
Translating a sentence into a multi step equations; Two less than the product of five and a number is seven
A nursery owner buys 5 panes of glass to fix some damage to her greenhouse. The 5 panes cost ​$10.75. ​Unfortunately, she breaks 2 more panes while repairin
simplify the radical √4x^2+8x+4
Harwell Company manufactures automobile tires. On July 15, 2021, the company sold 1,000 tires to the Nixon Car Company for $50 each. The terms of the sale were
1. A ball is thrown vertically upward. e. Does its acceleration increase, decrease, or remain constant?
Choose the kind(s) of symmetry: point, line, plane, or none. (B)
Simplify -4|-5|- [2(-17)]