imarirrodriguez22 imarirrodriguez22
  • 16-01-2019
  • Mathematics
contestada

Three boxes of cereal cost $9.57. How much do five boxes cost

Respuesta :

LupoDelTuono
LupoDelTuono LupoDelTuono
  • 16-01-2019
the question is 9.57 × 5

Answer 47.85
Answer Link
LemonCat44
LemonCat44 LemonCat44
  • 17-01-2019
Well, not quite to the answer before this. This is a proportion. Divide 9.57 by 3- you get 3.19. This is how much it costs for one box. Now, multiply 3.19 by 5; 15.95 is your answer. It costs $15.95 for 5 boxes of cereal.
Hope this helps! :D
Answer Link

Otras preguntas

which of the following best describes the kinds of decisions that result from using cost-benefit analysis
Write and solve a proportion to complete the statement 42in=___ cm
Who was the 13th president
Which of the following organisms would be most likely to be preserved in the geologic record? A) the bones of a dinosaur that lived on semi-arid plains B) a cla
who is the famous british empiricist philosopher and political theorist that put forth tabula rasa theory of human knowledge
What is the range of these data? 6,9,2,12,3,5,9​
Which of the following policies would BEST help prevent future ethnic conflict? A. Forming ethnically mixed schools B. Segregating neighborhoods according to
A clinical manifestation of Addison disease is jaundice on the extremities. muscle weakness. blurred vision. anorexia. kidney polyp
- 4x + 5y = - 3615x – 3y = 32​
Graphing Natural Exponential Functions In Exercise, sketch the graph of the function. g(x) = e2x - 1