lolol1330 lolol1330
  • 15-01-2019
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells a bag of 5 lemons for 2.00 what is the unit cost of each lemon in the bag

Respuesta :

kelsey6978 kelsey6978
  • 15-01-2019
$2/5=.40 so 40 cents
Answer Link
oliviahclingaman22
oliviahclingaman22 oliviahclingaman22
  • 15-01-2019
The unit cost is .40 cents per lemon
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following would be most helpful in creating a more formal and professional tone? mentioning the request sooner better explaining the purpose for w
Their functions because of what
what is 7/5 as decimal
A bicameral legislature features A. four equal legislative bodies. B. two legislative bodies. C. one hundred equal representatives. D. one legislative body.
The Indian subcontinent was partitioned into India and a. Pakistan b. Afghanistan c. m Myanmar d. Thailand
Oftentimes the president appears on television handing out awards to American citizens. Which of the president’s many roles BEST fits this responsibility? a. h
A group of students decided to carry out an investigation to find out how enzyme activity is affected by temperature changes . They put samples of salivary amyl
HURRICANES A category 3 hurricane reaches speeds up to 20.88 kilometers per hour. The distance from Cuba to Key West is 145 kilometers. Write and solve a multip
what percent is 27.30 of 36.40 ?
The parent volunteers made 120 snow cones in 5 hours. The student council made 100 snow cones in 4 hours. Who made more snow cones per hour? Answer with support