zahmirlopez zahmirlopez
  • 14-01-2019
  • Mathematics
contestada

jason bought a soft drink for 4 and 6 candys bar he spent a total of 28 dollars how much did each candy bar cost?

Respuesta :

bohlandl bohlandl
  • 14-01-2019

Answer:

4$

Step-by-step explanation:

first take 28 and subtract 4 which equals 24. you have 24 dollars left and buy 6 candy bars so take 24 divided by 6 which equals 4$ per each candy bar.

Answer Link

Otras preguntas

Jamall paid the rent well past the due date for the month of April May and June as a result he had been charge a total of $75 as a late fee how much does he hav
Help...Question 1 Objective: Apply properties of rhombi to solve mathematical and real-world problems. Rhombus LMNO is shown with its diagonals. Angle MNO measu
If x = 36 and y = 40 and “x varies directly as y”, then find “x” when y = 80.
A higher agricultural density usually is indicative of a country that isA) economically developing because there is a large amount of arable land to support the
Imagine you are opening an American history museum. You are creating an exhibit about the cultural changes of the 1920s and you want to create a compelling visu
......................
Was there just an earthquake, southern california.
The following data pertain to an investment proposal (Ignore income taxes.): Cost of the investment $35
What changes began in 1979 regarding the naming of hurricanes in the north atlantic basin? multiple choice question.
What happens in prophase.